10 rzeczy, które sprawdź, zanim wybierzesz bank, by potem nie żałować

Wbrew pozorom, wybór banku to nie jest prosta decyzja. Zwłaszcza że, nadal zbyt często cechuje nas nadmierne przywiązanie i lojalność wobec instytucji finansowych. Zwykle, gdy raz dokonamy wyboru, bardzo niechętnie decydujemy się na przeniesienie naszego rachunku do innej instytucji, choć to zupełnie niekłopotliwe. Nie zapominajmy, że naprawdę warto dobrze wybrać, bo lojalność wobec baków zwykle nie popłaca. Na co zwracać uwagę?


1. Proste warunki


Bankowcy mają bardzo zły zwyczaj takiego opracowywania umów i posługiwania się językiem, który jest całkowicie niejasny dla przeciętnego Kowalskiego. To powód, dla którego wybieraj bank, który mówi d ciebie w sposób jasny i konto, którego zasady działania i pobierania opłat rozumiesz. Nie ma siły, raczej nie zapoznasz się z wielostronicowym regulaminem, w którym opisano wszelkie warunki i warianty, dlatego zanim otworzysz rachunek, spokojnie spytaj konsultanta o najczęstsze w twoim przypadku kwestie.


2. Koszty prowadzania rachunku


Bardzo trudno o całkowicie bezwarunkowo bezpłatny rachunek, bo zazwyczaj, aby taki był, konieczne jest przestrzeganie kilku warunków. Ważne, aby faktycznie były dla nas proste, jak choćby konieczność wpłaty jakiejś kwoty na konto np. z tytułu wynagrodzenia czy wykonanie jednego przelewu w miesiącu.


3. Opłaty za kartę


Tych opłat także nie jest trudno uniknąć, zazwyczaj podobnie jak w przypadku konta obowiązkowe jest wykonanie określonej transakcji lub za określoną kwotę. Uważaj, bo ta różnica może być dla ciebie istotna, zwłaszcza gdy na co dzień wolisz posługiwać się gotówką. Sprawdź, też, czy wymagana kwota nie jest zbyt wysoka, bo np. tysiąc złotych może być trudne do zrealizowania przy niewielkich wpływach na konto.


4. Opłata za przelew


Bezpłatne przelewy to standard, tylko zdecydowanie trudniej będzie znaleźć konto, w którym darmowe są np. szybki usługi. Jeśli zależy ci na natychmiastowym przelewaniu gotówki choćby na konto dziecka – studenta, zwykle błyskawiczna operacja będzie odpłatna. Tu dwa złote czy dziesięć złotych może robić różnicę.


5. Darmowe bankomaty


Nie zawsze i nie wszędzie zapłacimy kartą, choć siec jest coraz bardziej rozbudowana. Dlatego dobrze zapewnić sobie dostęp do położonych blisko naszego domu czy miejsca pracy, bankomatów z bezpłatnym dostępem do gotówki.


6. Serwis transakcyjny i aplikacja


To z kolei muszą być dla ciebie proste do obsłużenia opcje, w których działania oparte są na czystej intuicji. Nikt nie będzie zbyt długo zastanawiać się co kliknąć, zwłaszcza gdy jesteś zmęczona i chcesz szybko opłacić rachunki.


7. Dodatkowe usługi


Zawsze warto sprawdzić, jakie dodatkowe bonusy oferuje nam bank. Mogą to być ubezpieczenia podróżne, ubezpieczenia bagażu, a nawet torebki, czy choćby usługi kasjerskie, np. szybka ścieżka dostępu do pomocy hydraulika lub mechanika.


8. Ułatwienie dla oszczędzających


Nie jest łatwo dbać o domowy budżet i racjonalnie gospodarować pieniędzmi, dlatego bank powinien ci to maksymalnie ułatwiać. Możliwość ustawienia domowego planu finansowego, sprawdzenia kategorii wydatków czy dostęp do opcji zaokrąglania końcówek płatności, przelewanych na konto oszczędnościowe, to takie drobiazgi, które znacząco uprzyjemniają codzienność.


9. Usługi wielowalutowe


To bardzo istotne, gdy sporo podróżujesz. Wożenie ze sobą gotówki jest nie tylko niepraktyczne, ale i niebezpieczne. Z kolei płacenia za każdym razem za przewalutowanie jest nieopłacalne. Żyjemy w czasach, w których płacenia z kont walutowych za pomocą karty używanej na co dzień powinno być oczywiste.


10. Kontakt


Całodobowa infolinia, która pozwoli ci choćby na zastrzeżenie karty, czyli taka dedykowana problemom technicznym to podstawa. Tylko równie ważny jest dostęp do placówki stacjonarnej. Może się zdarzyć, że będzie ci potrzebny kontakt bezpośredni i nie warto zamykać sobie tej furtki.

1 thought on “10 rzeczy, które sprawdź, zanim wybierzesz bank, by potem nie żałować

  1. Najbardziej zdradliwe są opłaty za wypłacanie gotówki z bankomatów. Lepiej dokładnie sprawdzić, gdzie można wypłacać za darmo, a gdzie nie.

Comments are closed.