Jak wybrać dobry rachunek maklerski?

Poszukując rachunku maklerskiego, możesz kierować się jednym z wielu rankingów takich produktów. Każde zestawienie powstaje jednak w oparciu o pewne założenia. Czy wiesz, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, wybierając rachunek maklerski? Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze konto.

1. Opłaty za prowadzenie rachunku maklerskiego

Planujesz od razu inwestować wysokie kwoty? W tej sytuacji kwestia opłat jest drugorzędna – Twój portfel nie odczuje w dużym stopniu konieczności płacenia za prowadzenie rachunku maklerskiego. Gdy jednak chcesz zacząć od drobnych sum, aby sprawdzić, jak czujesz się roli inwestora, opłaty będą mieć znaczenie.

Nie chcesz przepłacać? Sprawdź:

  • czy zapłacisz za otwarcie rachunku maklerskiego,
  • ile miesięcznie kosztuje prowadzenie rachunku maklerskiego,
  • za jakie usługi będziesz płacił (opłaty transakcyjne).

2. Waluta, w jakiej będzie prowadzony rachunek maklerski

Zakładasz rachunek maklerski w złotówkach, a następnie kupujesz np. ETF-y czy akcje notowane w dolarach amerykańskich? To realny i często spotykany scenariusz. Podmiot prowadzący dla Ciebie rachunek może wówczas przewalutować środki, pobierając przy tym opłatę. Ponieważ obsługa walutowa wiąże się z kosztami, jeszcze przed założeniem rachunku maklerskiego warto się upewnić, w jakich walutach może on być prowadzony.

Chcesz uniknąć opłat? Opracuj strategię inwestycyjną, zwracając uwagę na walutę, w jakiej notowane są wybrane przez Ciebie instrumenty.

3. Ekspozycja na rynki

Dla wielu inwestorów kluczowa jest kwestia kosztów. Jednak wysokość opłat to nie wszystko, zwłaszcza gdy planujesz inwestować w różne instrumenty na różnych rynkach. Tymczasem źle dobrany rachunek maklerski może zapewniać ekspozycję nieadekwatną do Twoich potrzeb. Przykład? Możesz nie mieć dostępu do spółek notowanych na rynkach wschodzących.

Planujesz ograniczyć swoją działalność inwestorską do inwestowania w ETF-y? Również musisz uważać – wybrane konto maklerskie może zapewnić Ci dostęp jedynie do najpopularniejszych ETF-ów, np. podążających za indeksami S&P 500 czy DAX.

4. Instrumenty, które możesz kupić, mając konto maklerskie

Kwestia ekspozycji na rynki to nie wszystko. Być może na początek planujesz inwestować środki w produkty, których mechanizm działania jest dla Ciebie jasny lub które wiążą się z relatywnie niskim ryzykiem. Jeżeli jednak z czasem chcesz rozszerzyć zakres instrumentów inwestycyjnych lub zwiększyć akceptowane ryzyko, od razu otwórz rachunek maklerski, który Ci to umożliwi. W ten sposób unikniesz konieczności przenoszenia środków.

Wybierając rachunek maklerski, korzystasz z rankingów? Pamiętaj, aby zwrócić uwagę, czy uwzględniają one tę kwestię.

5. Pomoc w rocznym rozliczeniu

To zagadnienie, na które wielu inwestorów nie zwraca uwagi. Tymczasem zyski kapitałowe trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. Dobre konto maklerskie udostępni Ci informacje o wypłaconych w ciągu roku dywidendach czy przeprowadzonych transakcjach. Pamiętaj jednocześnie, że od biura maklerskiego nie zawsze otrzymasz PIT-8C. Jeżeli podmiot oferujący rachunek nie wystawia takich dokumentów, potrzebny będzie Ci dostęp do historycznych danych, które umożliwią Ci dokonanie obliczeń.

Jak widzisz, skorzystanie z pierwszej oferty rachunku maklerskiego, jaką znajdziesz, nie musi być dla Ciebie korzystne. Zdecydowanie lepiej sprawdzić oferty biur maklerskich i dopiero następnie dokonać wyboru.