Czy jesteś gotów, aby zacząć inwestowanie?

To zdarza się naprawdę często. Mamy na koncie kilka złotych i od razu myślimy sobie: pora zainwestować pieniądze, bo przecież nie ma sensu, aby inflacja „zjadała” je kawałek po kawałku. Tylko nie każdy powinien inwestować. Podstawa to zadbanie o finansowe bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Zanim wejdziesz z rozpędem na giełdę lub zawierzysz swoje oszczędności biznesmenowi, w pięknym garniturze, sprawdź, czy jesteś gotowy, aby inwestować.


Masz poduszkę finansową


To podstawa zyskania tak zwanego spokoju. Poduszka finansowa, pieniądze na czarną godzinę to zabezpieczenie finansowe, które powala naszej rodzinie a przeżycie przynajmniej kilku miesięcy bez konieczności wykonywania pracy. Zgromadzenie poduszki nie jest sprawą prostą, bo to bardzo często pierwsze, większe pieniądze w naszym życiu, które w dodatku bardzo kusza. Nie chcemy patrzeć, jak te pieniądze „marnują” się na koncie oszczędnościowym i myślimy o tym, aby je zainwestować. To błąd, bo poduszka ma przede wszystkim dawać nam spokój psychiczny, a aby spełniała tę rolę, musi być łatwo dostępna.


Spłaciłeś już kredyt hipoteczny


Spłata kredytu hipotecznego może być najkorzystniejszą, a zarazem najprostszą inwestycją. Jeśli tylko masz taki kredyt, a jednocześnie jesteś w stanie wygenerować nadwyżki finansowe, zacznij nadpłacać swój kredyt. To bardzo bezpieczna inwestycja, bo z góry wiesz, ile na niej zarobisz: łatwo policzysz, jakie oszczędności na odsetkach i prowizji da ci nadpłata kapitału. Teraz gdy stopy procentowe wzrosły zaczyna to być naprawdę atrakcyjna inwestycja, a co najważniejsze, jedna z nielicznych aż tak zyskownych bez ponoszenia kompletnie żądnego ryzyka straty zainwestowanego kapitału.


Zainwestowałeś w siebie


Mamy w życiu różne etapy: szaleństwa młodości, wiek średni i wreszcie czas, gdy już niewiele nam się chce. Na każdym etapie musimy zachować aktywność na rynku pracy, który stawia przed nami spore wymagania. To dlatego nigdy nie możemy zapominać o tym, że najważniejsza jest inwestycja w siebie, w nasz własny rozwój i wykształcenie. Zbyt często osiadamy w jednym miejscu i jednej pracy na bardzo długo, zapominając o tym, że rynek wymaga od nas aktywności. Musimy dbać o to, aby stale szukać lepszej pracy i wykazywać się aktywnością.


Masz nadwyżki w gotówce


Inwestowanie wymaga posiadania kapitału. Podstawa to opanowanie wiedzy o tym, co jest oszczędnościami, a co nadwyżką ponad te kwoty. Nigdy nie wolno ci wystawiać na ryzyko oszczędności potrzebnych do realizacji zdefiniowanych przez ciebie celów. Zasada jest prosta: inwestujemy tylko nadwyżki.


Wiesz, czy chcesz inwestować, czy zarabiać


To bardzo istotne rozróżnienie, a nie każdy to rozumie. Chodzi tu o to, aby wiedzieć, czego chcesz. Powiedzmy to najprościej: masz pięć tysięcy i chcesz w ciągu roku zarobić kolejne pięć, czy zwyczajnie uskładałeś pieniądze, nie masz pomysł i potrzeby, aby je wydać i chcesz je zainwestować. W tym pierwszym przypadku, inwestowanie może nie być dobrym pomysłem. Presja chęci zarobienia na pieniądzach może być tak duża, że skłoni cię do ryzykownych i nieskutecznych metod, a ty szybko zauważysz straty. Zupełnie inną sprawą jest inwestowanie w długim terminie, spokojnie i bez presji.